Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cryostation
Referensnummer: IFM-2019-00556
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
The procurement is for a cryostation to provide basis for low-temperature (cryogenic) optical measurements on single colour centres (single-photon emitters) in crystals with emission in the spectral range ~ 400-1 600 nm. See the procurement documents for more information.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen