40353-2017 - ResultatSverige-Huddinge: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trappan 5, 6, 7. Ombyggnad, Dnr FU HF 2016-177.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Huddinge.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet omfattar bland annat rivning, ytskiktsrenovering, relining av ventsystem, el- och VS-installation samt nya kök och våtrum i lägenheter m.m. Det gäller det långa sammanhängande huset, dvs. inte punkthusen. Totalt berörs 203 lägenheter och allmänna utrymmen av ombyggnationen. Arbetet, är uppdelat på 4 huvuddelar, som ska utföras allt eftersom respektive huvuddel blir färdigställd.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45111100 Rivning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.