403543-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fysisk planering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Konsulttjänster gällande fysisk planering till havs.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Härmed inbjuds intresserade att lämna anbud på Havs- och vattenmyndighetens upphandling om konsulttjänster gällande fysisk planering till havs, enligt de förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag jämte dess bilagor.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
70332100 Fysisk planering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej