403550-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Företagshälsovård Nordanstigs kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Nordanstig.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Företagshälsovården skall genom sina insatser skapa en ökad friskhetsgrad i hela organisationen. Insatserna skall minska antalet kort- och långtidssjukskrivna samt förebygga ohälsa och genomföras på individ, grupp och organisationsnivå.
Verksamheten skall främja hälsa och förebygga arbetsrelaterad ohälsa inklusive psykosocial belastning. Företagshälsovården skall vara en aktiv part när det gäller arbetsförmågebedömning och rehabiliteringsbedömning, ge förslag på åtgärder samt bistå vid tolkning av medicinska underlag som läkarintyg och underlag från Försäkringskassan.
Företagshälsovården skall stödja Nordanstigs kommun vid bedömning av samband mellan enskilda medarbetares ohälsa och arbete.
Företagshälsovården skall ha god lokal tillgänglighet när det gäller genomförande av hälsokontroller, Krav och funktionssamtal, samt företagssköterska och sjukgymnast. Meriterande är god tillgänglighet gällande psykolog med KBT-inriktning, organisationspsykolog, ortoped samt företagsläkare.
Vi förutsätter att leverantören för en aktiv och kontinuerlig dialog med beställaren samt att en arbetsplan upprättas och utvärderas årligen. Arbetsplanen kan utifrån beställarens önskemål upprättas på olika nivåer, individ, enhets-, verksamhets-, förvaltnings- eller kommunnivå. I arbetsplanen skall läggas fast vilka tjänster som är möjliga att beställa. Arbetsplanen utvärderas utifrån överenskomna kvalitetsmått. Varje insats dokumenteras skriftligt liksom effekter och resultat utifrån överenskomna kriterier och kvalitetsmått. Detta gäller samtliga insatser per arbetsplats.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85147000 Företagshälsovård
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner