403557-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediebarometern 2019
Referensnummer: EUI 18 013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Mediebarometern belyser människors konsumtion av alla slags medier en genomsnittlig dag, oavsett distributionsteknik. Undersökningen genomfördes första gången 1979 och har sedan dess genomförts varje år. Nu upphandlar Nordicom vid Göteborgs universitet Mediebarometern 2019, den 41:e i ordningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79310000 Marknadsundersökningar, 79311210 Telefonundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mediebarometern har traditionellt genomförts med telefonintervjuer under ett antal slumpmässigt utvalda dagar under perioderna januari till och med juni och augusti till och med december. Urvalet av intervjudagar har stratifierats för att uppnå en jämn fördelning mellan olika veckodagar. Urvalet har varit ett obundet slumpmässigt indivi­durval av Sveriges befolkning i åldern 9 till 79 år.
För att möta problem med svarsfrekvens, bortfall och representativitet upphandlas Mediebarometerns huvudundersökning 2019 med mixed-mode. För att kvalitetssäkra undersökningen och kontrollera effekterna av mätproblem med en ny insamlingsmetod, omfattar upphandlingen även en parallell kontrollundersökning som genomförs traditionsenligt.
Mediebarometern finansieras genom dels ett grundanslag från Kulturdepartementet, dels olika intressenters och bidragsgivares medverkan, bl a Sverige Radio, Sveriges Television, Utbildningsradion, Dagens Nyheter, Göteborgs-Posten, Svenska Dagbladet, Svenska Förläggareföreningen, Sveriges Tidskrifter och Stiftelsen för Internetinfrastruktur (IIS).