403616-2024 - Resultat
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Nybyggnation Söndrebaljskolan, Totalentreprenad i Samverkan
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnation Söndrebaljskolan, Totalentreprenad i Samverkan
BeskrivningUpphandling av samverkansentreprenad för F-9 skola, Ängelholms kommun. På fastighet Söndrebalj 11:1 har Ängelholmslokaler för avsikt att i samverkan uppföra nybyggnation av grundskola för årskurs F-9 för 550 elever med tillhörande utemiljö. Skolan uppförs med tillagningskök. I projektet ingår att i etapper riva och återbruka material från de befintliga skolbyggnader som idag finns inom fastigheten. Se övergripande förstudie för information om vilka byggnader som avses rivas och återbrukas. Skolverksamhet kommer under hela projektets gång att bedrivas inom fastigheten delvis i befintliga lokaler och delvis i etablerade moduler. Det kommer kräva anpassning av befintlig byggnad och ställer höga krav på samordning med verksamhet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUpphandling - FFU på ABT06
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91944:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 45111100 Rivning