Officiellt namn: Örebro kommun Postadress: Box 30070 Ort: Örebro Postnummer: SE-701 35 Land: Sverige Att: Göran Gunnarsson E-post:goran.gunnarsson@orebro.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Laboratorietjänster 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kodSE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling avser ramavtal laboratorietjänster. Kommunerna/kommunalförbunden har inom sin verksamhet behov av kemiska och bakteriella laboratorietjänster avseende vatten, slam, livsmedel m.m. Uppdragets omfattning och utformning kan variera mellan kommunerna.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71900000 Laboratorietjänster, 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 5 000 000 SEK
exkl. moms