403656-2016 - ResultatSverige-Simrishamn: Dyktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnade draggningsinsatser, EU-projekt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 8: Forsknings- och utvecklingstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Simrishamn.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar följande:
1) Utförande av draggningsinsatser 3 år i rad (17-20 dagar/år). Insatserna genomförs 2016 under augusti samt 2017-2018 under perioden juni – augusti.
2) I uppdraget ingår deltagande som teknisk expert på projektmöten som arrangeras i Simrishamn eller i närområdet samt på ett mindre antal (1-2) internationella möten. I mån av möjligheter arrangeras möten i slutet av veckan och/eller i samråd med de kontrakterade fiskarna.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
98363000 Dyktjänster, 63720000 Stödtjänster för sjötransport, 63725000 Bärgning och upptagning, 98360000 Marina tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.