403661-2016 - ResultatSverige-Täby: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård 2017 (Ellagårdsskolan, Byleskolan, Kyrkskolan).
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Täby.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Täby kommun (nedan kommunen) inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud i upphandling avseende lokalvård.
Denna upphandling avser lokalvård för 3 objekt inom Täby kommun: Ellagårdsskolan, Byleskolan och Kyrkskolan.
Anbud lämnas på hela uppdraget. Således lämnas anbud på samtliga 3 objekt.
Följande tjänster ingår i anbudsgivarens åtagande (uppdraget):
— regelmässig städning samt periodiska tjänster (storstädning och golvvård),
— anskaffning och hantering av samt kostnader för städmaterial/städutrustning,
— hantering av och kostnader för entrémattor,
— anskaffning samt hantering av förbrukningsmaterial.
Som tillkommande tilläggstjänster kan även följande bli aktuellt:
— extra städtimmar.
Som tillkommande optionstjänster kan även följande bli aktuellt:
— fönsterputs,
— saneringsstäd,
— flyttstäd – nollställning av golv.
För information om respektive objekts städytor, se bilaga 4 Information om ingående objekt.
Avtalet planeras att gälla ca två (2) år, från och med 1.1.2017 t.o.m. 30.6.2018 med möjlighet till fyra (4) års förlängning med upp till två (2) år i taget (total avtalstid ca 6 år).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90919300 Städning av skolor
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 8 400 000 SEK
exkl. moms