403675-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Urologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urologisk öppenvårdsmottagning i Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN19-0051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121292 Urologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland (köpare) genomför upphandling av vårdgivare (leverantör) för öppenvårdsmottagning inom specialiteten urologi i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större utbud och valmöjlighet till vård.
Uppdraget innefattar utredning, diagnostik, behandling och uppföljning för patienter med urologisk-relaterade sjukdomstillstånd och besvär som inte kräver akutsjukhusens resurser eller kan utföras av primärvården.
Leverantörens mottagning ska vara placerad i Nyköpings tätort i Sörmlands län under hela avtalstiden.
Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt, DU-UPP13-065 som löper ut 31.12.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen