Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar 2018
Referensnummer: C2018/629
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet köper årligen in frukt i eller till fruktkorgar till personalen för ca 500 000 SEK. Universitetet avser nu att upphandla ett ramavtal med en (1) leverantör för samtliga leveranser för hela universitetet.
Avrop från ramavtalet kommer att ske av ett antal olika enheter inom universitetet och avropen kommer att skilja sig till innehåll, storlek och frekvens.
Generellt innebär avtalet veckovis leveranser på måndagar med eventuella påfyllningar av färsk frukt. Avtalstiden är två år med möjlighet till förlängning 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen