403732-2020 - ÄndringSverige-Malmö: Dokumenthanteringssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokumentationsstöd
Referensnummer: ASN-2020-7671
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48311100 Dokumenthanteringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren är i behov av ett IT-system som ska stödja beställarens utförarverksamheter kopplat till specifika insatser. Utförarverksamheterna verkställer beslut om bistånd enligt socialtjänstlagen. IT-systemet ska användas inom både öppenvårdsverksamhet och HVB för såväl vuxna som barn. IT-systemet ska möjliggöra enhetlig och rättssäker dokumentation samt stödja målfokuserat arbete. IT-systemet som Beställaren efterfrågar ska möjliggöra processbaserad metod kopplad till insatser för enskilda individer.