2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hygienprodukter, Etiketter och Övningsläkemedel
Beskrivning: Upphandlingen delas upp i två (2) olika delområden; Delområde A: Hygienprodukter Delområde B: Etiketter och Övningsläkemedel Upphandlingen omfattar följande delområden; Hygienprodukter Detta område innefattar Försvarsmaktens löpande behov av hygienprodukter för menstruation som enligt beslut ska finnas tillgängligt för Försvarsmaktens personal. Etiketter och Övningsläkemedel Detta område innefattar Försvarsmaktens löpande behov av förbrukningsmateriel för övning inom läkemedelsområdet i syfte att öva korrekt hantering och administration av läkemedel. Avtalet omfattas även sprutetiketter för övningsändamål och för skarp verksamhet i Försvarsmakten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131138:Lot:1