403795-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Bålsta: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - projekteringstjänster inom mark och anläggning
Referensnummer: UH-22-33648
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Håbo kommun upphandlar ramavtal tekniska konsulter - projektörer mark och anläggning.
Projekteringstjänster kan komma att efterfrågas under såväl tidigt skede som detaljprojektering till bygghandlingar och om- och vidareprojektering i olika projekt.
Leverantören ska kunna erbjuda konsulter med gedigen erfarenhet av projektering inom mark, gata/VA, dagvatten och belysning.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt 3 leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen