40383-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering ombyggnation av SÄBO Saxnäsgården samt renovering del av bef. SÄBO Stenudden
Referensnummer: UH-2022-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättning med denna strategiska partneringupphandling är att Morastrand ska hitta en lämplig partner till att utföra två stycken samverkansentreprenader som har för avsikt att projekteras under hösten 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Saxnäsgården 30 lgh
Beslut finns om att anpassa fastigheten till framtida hyresgästen Mora kommun. Ombyggnationen av Saxnäsgården kommer att möjliggöra för 30 nya SÄBO platser, flytt av bef dagverksamhet till nya lokaler.
Start av projektering Fas 1 direkt efter tilldelad entreprenör för senare beslut om Fas 2.
Stenudden ROT av bef avlopp
Stenudden kommer utredas om behovet av stambyten bef avlopp samt tillkommande åtgärder till följd av detta. Kommer även innebära planering av hur man kommer kunna göra dessa anpassningar med ev kvarboende verksamhet. Fas 1 kommer att påbörjas hösten 2023 för senare beslut om ev Fas 2 av detta avrop.
Vi söker nu efter en totalentreprenör som tillsammans med Morastrand AB vill vara med att se möjligheterna till en anpassning av befintliga lokalerna för samverkan i en strategiskt partnering.