403885-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: DU-UPP18-0131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tolkförmedlingstjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Uppdraget omfattar Landstinget Sörmland, Folktandvården Sörmland AB, Eskilstuna kommun, Strängnäs kommun, Nyköping kommun, Oxelösund kommun, Trosa kommun och Gnesta kommun. Deltagande kommuner har genom fullmakt uppdragit åt Landstinget Sörmland att genomföra upphandlingen.
I uppdraget ingår förmedling av tolkar för kontakttolkning, telefontolkning, on-demandtolkning samt videotolkning. Behovet avser planerad och akut tolkservice dygnet runt under årets alla dagar.
Uppdragets målsättningar är att täcka uppdragsgivarens behov av tolkförmedlingstjänster.
Leverantören ska ansluta sig till köparens vision och värdegrund och arbeta i enlighet medfastställda strategiska mål och av Landstingsstyrelsen och Landstingsfullmäktige i Landstinget Sörmland.
Köparen kommer att teckna upphandlingskontrakt med max tre (3) leverantörer som kommer att avropas enligt rangordning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen