403916-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyggnad av mottagningsstation Kjula
Referensnummer: UH 23-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA ALLMÄN ORIENTERING
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF 21
Denna upphandling avser utbyggnad av mottagningsstation i Kjula området och omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.32.
AFA.12 Beställare
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö ABOrg nr: 556935-7501.
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB agerar som ombud för Vattenfall Eldistribution för deras anläggningsdelar.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Beställaren avser utöka kapacitet i befintlig mottagningsstationen YT12 Kjula genom att uppföra en ny mottagningsstation intill befintlig YT12 Kjula. Entreprenaden avser konstruktion, leverans, och montage av ny mottagningsstation innehållande 130kV ställverk, transformatorer(tillhandahålls av Beställare) och 20kV ställverksbyggnad med tillhörande kontrollutrustning samt ombyggnad av befintligt 130kV ställverk. Befintlig mottagningsstation kommer att vara i drift.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51111000 Installation av elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 51111300 Installation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.11 Byggherre
SEVAB Nät ABOrganisationsnummer: 556192-2856645 31 Strängnäs
Beställaren avser utöka kapacitet i befintlig mottagningsstationen YT12 Kjula genom att uppföra en ny mottagningsstation intill befintlig YT12 Kjula. Entreprenaden avser konstruktion, leverans, och montage av ny mottagningsstation innehållande 130kV ställverk, transformatorer(tillhandahålls av Beställare) och 20kV ställverksbyggnad med tillhörande kontrollutrustning samt ombyggnad av befintligt 130kV ställverk. Befintlig mottagningsstation kommer att vara i drift. I entreprenaden ingår att planera, samordna och genomföra avbrott i befintlig anläggning för entreprenadens genomförande.