403984-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bergentreprenad Henriksdalsanläggningen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande enheterna har specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ingående arbeten för denna entreprenad är planerat till att i huvudsak omfatta bergarbeten för tunnlar samt teknikutrymmen i och i direkt anslutning till tänkt ombyggnad av Henriksdals reningsverk. Bergarbetena kommer att bedrivas i direkt anslutning till pågående verksamhet som inte får påverkas. Arbetena bedöms i dagsläget pågå under ca 8 till 12 månader och med en bedömd volym av ca 100 000 – 130 000 m³, fördelat på ett antal olika arbetsområden i den befintliga anläggningen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar, 45221240 Anläggningsarbeten för tunnlar, 45252100 Byggnation av anläggning för behandling av avlopp, 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.