404063-2023 - PlaneringSverige-Linköping: Miljötekniska konsulttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Fuktsakkunnig
Referensnummer: UPH-2018-0299
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Ramavtal Fuktsakkunnig.
Beställaren avser att teckna ramavtal med två (2) Konsulter.
Avrop sker enligt procentuell fördelning.
Uppdrag inom ramavtalet avser att framförallt ansvara för övergripande styrning och samordning av fuktsäkerhetsfrågor i om-, till och nybyggnadsprojekt. Uppdraget kan även innefatta utredningar, analyser, bedömningar, granskningar etc. kopplat till normal fastighetsförvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen