404177-2019 - ÄndringSverige-Eskilstuna: Byggnation av kontorsbyggnad
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0122.405 Nybyggnad Utbildningshall och Skärmtak Revingehed
Referensnummer: 1975/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser nybyggnation av kontor, verkstadsytor och skärmtak med tillhörande personalutrymmen.
Total ny area blir ca 4 400 m2 BTA, varav ca 2 800 m2 utgörs av utbildningshall, ca 450 m2 teknikhall och 390 m2 simulatoravdelning. Övriga areor är fördelade på grovlektions sal, lektionssal, förrådsutrymmen, kontorsarbetsplatser, personalutrymmen, teknikutrymmen samt kommunikationsareor, skärmtak om ca 2400 m2 samt anpassning av intilliggande markområden och infrastruktur.