404227-2022 - ResultatSverige-Härnösand: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för hållbar samhällsutveckling
Referensnummer: 21RS7520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster så som utredare, processledare och utvärderare/följeforskare inom kompetenser inom flertalet sakområden så som:
- Infrastrukturplanering
- Samhällsplanering och bostadsbyggande
- Innovation och smart specialisering
- Klimat- och energi
- Upphandling, konsumtion- och resurshantering
- Socioekonomi
- Etablerings- och näringslivsfrämjande
- Kommersiell och offentlig service
Upphandlingsföremål
Region Västernorrland upphandlar ett ramavtal för konsulttjänster inom tjänsteområde Utredning, Processtöd/processledning, utvärdering/följeforskning som via förnyad konkurrensutsättning kan avropas för insatser inom olika sakområden enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 75200000 Samhällstjänster, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen