404231-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerade naturvårdstjänster
Referensnummer: 0135/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar hantverkstjänster för kvalificerad naturvård.
Upphandlingen omfattar sex (6) delområden där leverantören har möjlighet att lägga anbud på ett eller flera delområden.
Delområdena är:
A: Naturvårdande grävarbeten
B: Naturvårdande röjning
C: Stängsling
D: Våtmarksskötsel
E: Ängsslåtter
F: Naturvårdande trädarbeten
Respektive delområde kommer att kvalificeras, utvärderas och tilldelas separat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 45112000 Grävning och schaktning, 45342000 Uppförande av stängsel, 77211300 Trädröjning, 77211500 Trädvård, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel, 77341000 Beskärning av träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen