2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lättviktsbåt för lotstransport och farledsarbete
Beskrivning: Lättviktsbåt som primärt ska användas för bordning vid lotsning. Även lättare farledsunderhåll och SAR verksamhet utförs med Sjöfartsverkets lotsbåtar. Det är fördelaktighet om båten har två stycken separata drivlinor. Sjöfartsverket eftersträvar en beprövad konstruktion. Leverantören skall kunna uppvisa referensbåt. Utformning och detaljer på referensbåten kan dock inte ersätta denna specifikation.
Intern identifierare: 23-05815
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34500000 Fartyg och båtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del