404425-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norsborg: Personalförmedling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultmäklare
Referensnummer: 20/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är få en helhetsleverantör som förenklar beställarens administration i samband med anskaffning av konsulter.
Ett ramavtal skall tecknas mellan Riksteatern och en konsultmäklare.
Upphandlingen omfattar förmedling av konsulter inom samtliga kompetensområden och kompetensnivåer avseende angivna tjänster. Undantaget är sådana konsulter som är kopplade till särskilt/separat upphandlade leveransavtal av produkter eller tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara, 79100000 Juridiska tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79412000 Finansiella konsulttjänster, 79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning, 79418000 Konsulttjänster för upphandling, 79530000 Översättartjänster, 79600000 Rekryteringstjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79961000 Fototjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92370000 Ljudteknikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen