404453-2023 - ÄndringSverige-Gustavsberg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolplattform Värmdö kommun
Referensnummer: 2023KS/0407
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen har ca 46 000 invånare och ca 10 000 barn och elever inom skolverksamheten.
Kvalitetsarbetet kopplat till det pedagogiska arbetet inom skola och omsorg utvecklas löpande i syfte att ge tydlighet och kunskap för verksamheten och beslutsfattare. Löpande analys av nyckeltal och indikatorer är viktigt i detta arbete. Därför är tillgänglighet till information i skolplattformen mycket viktig, i kombination med ett utvecklat arbetssätt. Kommunen söker gärna dialog i samverkan med leverantör för att tillsammans utveckla kommunens arbetssätt.