404493-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Facility Management för Gävle Energi AB.
Referensnummer: 6990
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävle Energi AB upphandlar Facility management vilket omfattar städning, cafeteriatjänst, kaffe- vatten- och dryckesautomater, hyra och tvätt av entrémattor och fruktleveranser.
Detta är en planerad upphandling och omfattningen och tider kan förändras ända fram till upphandlingen annonseras. Beräknad avtals start 1.2.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222000 Frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15861000 Kaffe, 39221140 Vattenbehållare, 39531000 Mattor, 39532000 Dörrmattor, 42968000 Automater, 42968100 Dryckesautomater, 55511000 Matsalstjänster och övrig kafeteriaverksamhet för särskild kundgrupp, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen