40456-2020 - ResultatSverige-Borlänge: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt- och byggledning samt besiktningstjänster
Referensnummer: 2019/703
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser bl.a. tillhandahållande av projektledare, byggledare och besiktningstjänster inom Beställarens verksamheter avseende:
— Fjärrvärme-fjärrkyla
— Avfall och deponi
— Vattenproduktion
— Avloppsrening
— Gasproduktion
— Eldistribution
— Elproduktion
— Stadsmiljö
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Projektledning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser tillhandahållande av projektledare inom Beställarens verksamheter avseende:
Industrianläggningar
Detta avser projekt och entreprenader på Beställarens anläggningar inom exempelvis:
Ledningsnät
Detta avser projekt och entreprenader på Beställarens ledningsnät med tillhörande byggnadsverk inom exempelvis:
— VA
— Elnät
— Stadsnät
Mark och anläggningsarbeten
Detta avser projekt och entreprenader inom exempelvis:
— Gator
— Vägar
— Parker
— Byggnadsverk
Uppdragen kräver att Konsulten har förmåga att arbeta självständigt och genomföra uppdrag med hög kvalitet.
Byggledning
Del nr: 2
71540000 Byggteknisk ledning
Ramavtalet avser tillhandahållande av byggledare inom Beställarens verksamheter avseende:
Besiktningstjänster
Del nr: 3
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
Ramavtalet avser tillhandahållande av besiktningstjänster inom Beställarens verksamheter avseende: