404628-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering - Byggprojekt för Säfflebostäder AB
Referensnummer: SABO 2018:115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren äger och förvaltar ett antal fastigheter inom kommunen däribland fastigheter med bostadslägenheter för uthyrning till privatpersoner. Inom ramen för sin fastighetsförvaltning gör Beställaren årligen ett antal investeringsprojekt som bl a innefattar upprustning av fastigheter med bostadslägenheter inkl. själva lägenheterna. Beställaren har nu ett behov av att rusta upp bostadslägenheter inom fastighetsbeståndet ävensom att utföra arbeten på gårdar som hör till berörda fastigheter. Ramavtalet omfattar förekommande yttre upprustning av fastigheterna (stambyten, fönsterbyte, renovering av tak m.m.) inre upprustning av bostadslägenheter (kök, badrum m.m.) och gemensamhetsutrymmen som trapphallar m.m. Vad gäller gårdarna omfattar ramavtalet samtliga åtgärder för upprustning av dessa t ex upprustning av lekplatser, sophus, ytor för vegetation och sittplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262690 Renovering av byggnader, 45454000 Ombyggnadstjänster, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren äger och förvaltar ett antal fastigheter inom kommunen däribland fastigheter med bostadslägenheter för uthyrning till privatpersoner. Inom ramen för sin fastighetsförvaltning gör Beställaren årligen ett antal investeringsprojekt som bl a innefattar upprustning av fastigheter med bostadslägenheter inkl. själva lägenheterna. Beställaren har nu ett behov av att rusta upp bostadslägenheter inom fastighetsbeståndet ävensom att utföra arbeten på gårdar som hör till berörda fastigheter. Ramavtalet omfattar förekommande yttre upprustning av fastigheterna (stambyten, fönsterbyte, renovering av tak m.m.) inre upprustning av bostadslägenheter (kök, badrum m.m.) och gemensamhetsutrymmen som trapphallar m.m. Vad gäller gårdarna omfattar ramavtalet samtliga åtgärder för upprustning av dessa t ex upprustning av lekplatser, rulltrappor, sophus, ytor för vegetation och sittplatser. Entreprenaden inkluderar ombyggnad och kan även komma att inkludera mindre tillbyggnader av fastigheterna eller mindre tillbyggnader till gårdarna.
Arbetena med upprustning m.m. under detta ramavtal beräknas pågå i fyra år och kunna startas tidigast hösten 2018. Ramavtalet omfattar inte åtgärder med löpande planerat underhåll på fastigheterna och dess gårdar av mindre omfattning varmed avses reparations- och underhållsarbete (byggservice) som bedöms få en entreprenadsumma om maximalt fem (5) miljoner kronor. Som framgår ovan är ramavtalet vidare begränsat till sådana fastigheter som ägs av Beställaren och där Beställer hyr ut lägenheter huvudsakligen för bostadsändamål. Det är således endast Beställaren som har rätt att ropa av från ramavtalet. Ramavtalet omfattar inte heller nybyggnation av fastigheter.
Det sammanlagda värdet för den projektering och de arbeten som Beställaren avser att låta utföra under detta ramavtal är ca 100 000 000 kronor. Detta är dock en antagen volym och någon särskild avropsvolym under avtalstiden kan inte garanteras av Beställaren.