404667-2018 - ResultatSverige-Kungsbacka: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gruppbostäder i Fjärås och Tölö
Referensnummer: 17/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av fyra gruppbostäder om sex lägenheter per gruppbostad. Två gruppbostäder förläggs på Äpplegården i Fjärås och två på Smidesvägen i Tölö, Kungsbacka.
AFB.15 Ersättningsform för anbudsgivning utgår ej.
AFB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Upphandlingsdokument hämtas via www.tendsign.com
AFB.51 Uteslutning av anbudsgivare
Anbudsgivare som inte uppfyller kraven enligt LOU kap. 13 §§ 1-3 kommer att uteslutas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211200 Byggnation av servicehus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen