404668-2023 - ResultatSverige-Visby: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av Transporter 2023-2026
Referensnummer: 22/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal med entreprenörer gällande Leverans av transporter samt
TMA-skydd, för Gotlands Elnäts behov. Kontraktsperioden kommer att vara 2023-06-01-2026-05-31.
med option om ytterligare 1+1 år.
Uppdragen omfattar leverans av transporter för olika typer av uppdrag inom eldistributionsnätet.
Uppdragen kan komma att utföras över hela Gotland.
Uppdragen kommer även att innebära krav på möjlighet till beredskap samt akuta insatser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34142000 Kranbilar och dumprar, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen