404699-2016 - ResultatSverige-Lycksele: Lås, nycklar och gångjärn
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Låssmedstjänster 2016.
Referensnummer: UH-2016-94
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett Ramavtal (LOU kap 2 § 15) enligt LOU kap 5 § 4 (avtal med en leverantör) för utförande av s.k. låssmedstjänster, vilket kan innefatta:
— Reparera befintliga låsprodukter/system i kundens anläggningar eller fastigheter,
— Köp av produkter som kundens driftpersonal själv monterar,
— Låsöppning (även på garageportar),
— Säkerhetstillbör,
— Installationer och service för produkter och tjänster som som kräver låsteknisk kompetens och behörighet att utföra,
— Programmering/justering av kundens låssystem vid behov.
Omfattningen av upphandlingen i sin helhet framgår av förfrågningsunderlagets samtliga handlingar.
Ramavtalet omfattar inte några garantier om inköpsvolymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Köp av produkter som kundens driftpersonal själv monterar;
— Låsöppning (även på garageportar);
— Säkerhetstillbör;
— Installationer och service för produkter och tjänster som som kräver låsteknisk kompetens och behörighet att utföra;
— Programmering/justering av kundends låssystem vid behov.