404729-2017 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompressionsstrumpor m.m.
Referensnummer: UC-2015-06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av kompressionsstrumpor för ben, arm och hand samt övriga kroppsdelar, måttsydda kompressionsprodukter, ödem-/ärrhandske, antitrombosstrumpor, kroppsklister samt på- och avtagningshjälpmedel.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden: Anbudsområde 1 hand lymfödem, Anbudsområde 2 arm lymfödem, Anbudsområde 3 ben lymfödem, Anbudsområde 4 ben venös, Anbudsområde 5 antitrombos.
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18315000 Strumpor, 33180000 Funktionellt stöd, 33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen