404744-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara för statistik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbanalysverktyg.
Referensnummer: SR1607
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48463000 Programvara för statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio erbjuder ljud av olika slag på sina egna plattformar, men även via API på andra plattformar. Publicering av innehåll görs decentraliserat på redaktioner spridda geografiskt och i företagets organisation. Olika redaktioner publicerar innehåll med olika frekvens.
För Sveriges Radio är det mycket viktigt att kunna mäta ljudlyssningen. Det handlar om lyssning live på kanaler, lyssning i efterhand på program (streaming eller nedladdat material) samt lyssning på ljudklipp av olika slag.
Sveriges Radio upphandlar en SAAS-tjänst för insamling och analys av användningen av webb och appar inklusive lyssning. Tjänsten ska samla in, processa och leverera rapporter. Tjänsten ska kunna nås via ett webbgränssnitt och data som genereras ska lagras på Anbudsgivarens server. Tjänsten ska kunna nyttas av olika kategorier av användare inom Sveriges Radio.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen