404846-2019 - PlaneringSverige-Göteborg: Programvara för upphandling
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - kommungemensamt upphandlingsverktyg
Referensnummer: Dnr 0152/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48490000 Programvara för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad genomför en förstudie angående behovet av ett kommungemensamt upphandlingsverktyg.
Göteborgs Stad har beslutat att undersöka marknadens syn på olika frågeställningar inför en eventuell upphandling av ett it-stöd för upphandling för kommunkoncernen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I Göteborgs Stad finns det i dagsläget lokala avtal för it-stöd för upphandling hos stadens stadsdels- och fackförvaltningar samt hos bolagen. 2019 inledes en förstudie för att undersöka potentialen i en kommungemensam tjänst för ett it-stöd för upphandling, förvaltat av Intraservice. Som en del av förstudiens arbete annonseras denna RFI (Request for Information).
Vi hoppas att ni vill ta tillfället i akt och ge er syn på hur ett gemensamt it-stöd för upphandling för kommunkoncernen Göteborgs stad kan utformas. Intraservice tackar i förhand för era synpunkter och RFI-svar som vi ser fram emot att få ta del av.