404851-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CCTV-system med videoanalys, Bosch VMS, porttelefoni Commend.
Referensnummer: 2016-00560/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms Hamnar har ett CCTV system med fabrikat Bosch VMS som tillsammans med Commend porttelefoni arbetar integrerat mot en övergripande säkerhetsplattform. Anläggningen är att bedöma som avancerad med ny teknik såsom t.ex. värmekameror och intelligent videoanalys med automatisk larmuppföljning. Systemet består av cirka 250 kameror, ett tiotal klienter och ett trettiotal uppringningsenheter (porttelefoni). Systemet växer fortfarande med nya hamndelar som ansluts till systemet.
I denna upphandling kommer ABT 06 att gälla.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314300 Kabelutrustning, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen