404915-2017 - PlaneringSverige-Enköping: Konsulttjänster för vägar
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, Projektering/projektledning gator och VA.
Referensnummer: TF 2017/797
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311210 Konsulttjänster för vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Plan- och exploateringsavdelningen upphandlar ramavtal för konsulter inom området projektering och projektledning av gator och vägar på exploateringsområden.
Avtalsområde 1, konsulten ska vid avrop bland annat kunna leverera:
— Förstudie/projektering/utredning för ombyggnation av befintliga gator, vägar och markförlagda VA-ledningssystem (spillvatten, vatten, dagvatten);
— Förstudie/projektering/utredning för nybyggnation av gator, vägar och markförlagda VA-ledningssystem (spillvatten, vatten, dagvatten).
Avtalsområde 2:
Konsult för Projektledning av bland annat kommunala exploateringsprojekt. Exploateringskalkyler. Självständigt driva projekten till slutbesiktning.
Avropsordning:
Ramavtal tecknas med 3 konsulter, under förutsättning att tillräckligt många anbud är kvalificerade.
Upphandlingen utförs med öppet förfarande enligt LOU (2016:1145) Upphandlingen är delad i 2 avtalsområden och det finns möjlighet att lämna ett delat anbud.
Utvärdering och tilldelning sker per avtalsområde. Anbuden utvärderas utifrån priset med avdrag på utvärderingspriset för erfarenheter, kvalitet och referensbetyg. De anbud som lämnat lägst pris i förhållande till kvalitet tilldelas kontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen