404987-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Militärfordon och tillhörande delar
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Amphibious Bridge 400 (AMFB400)
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
The Swedish Defence Material Adm shall procure an Amphibious bridge/ ferry system to ensure the Swedish Armed Forces mobility over water/rivers. The Bridge/ferry system shall be able to operate within short lead times and have the capability to bridge/ferry MBT´s up to MLC 85T and wheeled systems up to MLC 130W
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35400000 Militärfordon och tillhörande delar, 35400000 Militärfordon och tillhörande delar
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 194 889 300,00 EUR
exkl. moms