405050-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingssystem
Referensnummer: RJL 2023/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
upphandlingssystem inklusive integrerad avtalsdatabas som ska levereras som en molnbaserad tjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48490000 Programvara för upphandling, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar:
Ett Upphandlingssystem som innehåller funktioner och stöd som minst uppfyller syfte och mål.
Ett implementationsprojekt som omfattar minst följande (dvs inte begränsat till):
Tillhandahållande av Upphandlingssystemet i en test- och en produktionsmiljö
Grundläggande konfigurering med avseende på användare och informationsstruktur
Ett migreringsprojekt som tar hand om att flytta data ifrån nuvarande upphandlingssystem (Mercell TendSign) till det nya upphandlingssystemet.
Samordnad upphandling
Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling mellan Region Jönköpings län och Region Kalmar län. Region Kalmar deltar i upphandlingen med en option om att teckna avtal innebärande att Region Kalmar förbehåller sig rätten att ej teckna avtal med den leverantör som tilldelas avtalet.
Deltagande parter har genom fullmakt uppdragit åt Region Jönköpings län att genomföra upphandlingen. Likalydande tilldelningsbeslut fattas av respektive deltagande part.
Avtalsperiod
Avtalet gäller i tio (10) år från avtalets startdatum. Avtalets beräknade startdatum är 2024-01-01. Om avtalets beräknade startdatum förskjuts så förskjuts även avtalets slutdatum på motsvarande sätt.
Köparen har ensidig möjlighet att säga upp hela eller delar av avtalet, oavsett anledning, med en uppsägningstid om minst nio (9) månader. Avtal kan dock tidigast upphöra efter 60 månader (fem år) räknat från avtalets startdatum (gäller ej vid förtida upphörande till följd av väsentlig brist). Den totala avtalstiden är maximalt tio (10) år.
Under uppsägningstiden utgår ersättning för utfört arbete/leverans enligt avtalade priser. Leverantören har inte rätt till ersättning för förlust som denne lider på grund av upphörandet.