405058-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lås, nycklar och gångjärn
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås- och säkerhetsprodukter
Referensnummer: A259.009/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nationellt ramavtal, med alla villkor fastställda, avseende Lås-och säkerhetsprodukter, och omfattar:
— Mekaniska låshus
— Kompletta cylindrar och cylinderdetaljer
— Behör
— Produkter för elektrisk låsning
— Elslutbleck och montagestolpar
— Dörrstängare
— Nyckelämnen
— Digitala cylindrar
— Batterier
— Elektroniska kombinationslås
Produkter som ska ingå i ramavtalet framgår av ”Prisbilaga” till upphandlingsdokumenten.
Polismyndigheten estimerar att ramavtalet har ett värde av ca 1 000 000 kronor per år. Värdet är baserat på anskaffningar av aktuella produkter under år 2017 samt en uppskatting av kommande inköp.
Polismyndigheten garanterar emellertid inte att ramavtalet kommer omsätta detta värde under avtalsperioden, utfallet kan således bli såväl lägre som högre.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521000 Diverse hänglås och lås, 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44522200 Nycklar, 44522400 Låsdelar, 35121000 Säkerhetsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen