Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende el-, tele- och hisskonsult ombyggnation av Botanhuset, Naturhistoriska Riksmuseet.
Referensnummer: 223-1657/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser el-, tele- och hisskonsulten för ombyggnationen av Botanhuset som befinner sig i anslutning till Naturhistoriska riksmuseet, Djurgården, Stockholm.
Ett omfattande vård- och underhållsbehov föreligger. De tekniska installationerna är uttjänta och i stort behov av att bytas ut liksom ytskikten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen