Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel grossist - kött och chark komplettering
Referensnummer: 180/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
För att täcka behovet av kött och charkprodukter, för i första hand äldreomsorgen, upphandlas ett begränsat urval av konventionellt producerade kött och charkprodukter där ekologiska alternativ saknas. Avtalet är en komplettering av avtalet Livsmedel grossist.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15130000 Köttvaror, 15131700 Köttprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen