405120-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Skrivare och kopiatorer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sunne. Leveranser skall ska till Arvika, Sunne, Torsby, Kils, Forshaga, Eda, Hagfors, Hammarö, Grums kommuner samt dess bolag.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Hyra/köp samt Print-som-tjänst av kopiatorer/skrivare,
Follow-me-print,
Print-som-tjänst (PST).
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Ca 19 000 000 SEK per år.
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Möjlighet att förlänga avtalstiden 12 + 12 månader.
Preliminär tidsplan för utnyttjande av optionen:
antal månader: 24 (fr.o.m. tilldelningen av kontraktet)