405128-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: färsk frukt, grönsaker & potatis - Sydnärke
Referensnummer: 18/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Färsk frukt, grönsaker & potatis
Inledning
Askersund, Hallsberg, Kumla, Laxå och Lekeberg inbjuder er att lämna anbud på kommunernas behov av färsk frukt, grönsaker & potatis. Den här upphandlingen har tre separata varugrupper som medger olika vinnare. Upphandlingen samordnas av Örebro kommuns upphandlings- och uppföljningsavdelning och baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
År 2017 köpte kommunerna frukt, grönt & potatis för 6,2 miljoner kronor. Angivna volymer är endast en uppskattning som inte garanteras under avtalsperioden. Det totala antalet leveransadresser i de fem kommunerna är 60 st.
Avtalet gäller i 4 år och träder i kraft 9.1.2019. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. De upphandlande myndigheterna äger ensidig rätt att, tidigast efter 12 månader, säga upp avtalet med minst 3 månaders varsel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221110 Rotfrukter, 03221200 Grönsaksfrukter, 03222000 Frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orgnr: Upphandlande myndighet:21 20 00 - 1983 Askersunds kommun (1 miljon kronor), 21 20 00 - 1926 Hallsbergs kommun (1,7 miljoner kronor), 21 20 00 - 1975 Kumla kommun (2,5 miljoner kronor), 21 20 00 - 1918 Laxå kommun (0,4 miljoner kronor), 21 20 00 - 2981 Lekebergs kommun (0,5 miljoner kronor)
Kommunerna i Sydnärke har ett "lilla frukt och grönt"-avtal med grossist. Detta gäller små verksamheter som beställer allt livsmedel från grossist.
Ytterligare upplysningar om kommunerna finns att läsa på respektive kommuns hemsida.
Välkommen med ert anbud!
Uppdelning av kontrakt
I denna upphandling delas kontrakten upp på tre varugrupper, i enlighet med LOU (4 kap. §13-17). Utvärdering sker separat per varugrupp.
Varugrupp 1 (Värde: 4,4 miljoner kr): färsk frukt, grönsaker & tvättad oskalad potatis
Denna varugrupp vänder sig till alla beställare i samtliga kommuner (med undantaget för varugrupp 3 rörande Askersunds kommun, se nedan).
Ett vinnande anbud kommer att antas för varugrupp 1. Anbud ska lämnas för alla fem kommunerna tillsammans.
Anbudslämnare som lägger anbud på varugrupp 1 får bara lägga anbud på den varugruppen.
Varugrupp 2 (Värde: 1,7 miljoner kr): förkokt potatis och skalad rå potatis
Denna varugrupp omfattar endast tillagningskök i respektive kommun, därför kommer också det totala värdet på 1,7 miljoner kronor att dras ner något - siffran baseras på alla beställare under 2017)
Anbud på varugrupp 2 omfattar Askersund, Hallsberg, Kumla, Lekeberg tillsammans. (Laxås volymer ingår i varugrupp 1)
Anbudslämnare som lägger anbud på varugrupp 2 får bara lägga anbud på den varugruppen.
Varugrupp 3 (Värde: 51 000 kr): tvättad oskalad potatis
Denna varugrupp omfattar endast Askersunds kommun
Anbudslämnare som lägger anbud på varugrupp 3 får bara lägga anbud på den varugruppen.