405139-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Laboratoriematerial, allmänt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östra Mellansverige.
Nuts-kod SE12 Östra Mellansverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Referensnummer och benämning:
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2016-0177 Laboratoriematerial, allmänt.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen omfattar följande produktgrupper:
50 Hinkar, 51 Plastflaskor, 52 Burkar med skruvlock, 53 Burkar med snäpplock, 54 Provtagningsset sputum, 55 Analyskoppar, 56 Glasrör, 57 Glasrör med skruvlock, 58 Plaströr, 59 Kryorör, 60 Kryorör med skruvlock, 61 Mikrorör, 62 Mikrorör strips, 63 Vialer, 64 Transferpipetter, 65 Mätpipetter, 66 Mikrotiterplattor, 67 Petriskålar, 68 Platinöser, 69 Filtrerpapper, 70 Flaskborstar, 71 Indikatorstavar, 72 Korkskivor, 73 Lackmuspapper, 74 Parafilm, 75 Pennor för glasmärkning, 76 Segmentöppnare, 77 Signalur, 78 Sprutfilter, 79 Cellulosapropp, 80 Tops för rengöring, 81 Transporthylsor, 82 Trattar, 83 Underlägg, 84 Plastkyvetter till fotometer, 85 Pipettspetsar Eppendorf laboratoriemedicin, 86 Pipettspetsar Finnpipette laboratoriemedicin, 87 Pipettspetsar Biohit laboratoriemedicin, 88 Pipettspetsar Eppendorf molekylär verksamhet – filter, normallånga, 89 Pipettspetsar Finnpipette molekylär verksamhet – filter, normallånga, 90 Pipettspetsar Biohit molekylär verksamhet – filter, normallånga, 91 Pipettspetsar molekylär verksamhet – filter, passa till alla pipetter, långa motsvarande ART-spetsar, 92 Combitips.
Upphandlingens värde:
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 4 500 000 SEK.
Avtalets startdatum:
Avtalets beräknade startdatum: 1.6.2017.
Avtalets slutdatum:
Avtalets beräknade slutdatum: 31.5.2019.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 33192500 Provrör, 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner