Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=115444&Goto=Docs
Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen ANPR-system.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Tullverket avser att upphandla mobila kameralösningar dels en lösning med kameror på stativ och dels en fordonslösning där kameror placeras i fordon.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))