405227-2017 - ResultatSverige-Uppsala: E-lärande
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Learning Management System (LMS).
Referensnummer: UH-2016/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80420000 E-lärande
II.1.4.
Kort beskrivning
A Learning Management System for Uppsala University.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80420000 E-lärande, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80430000 Vuxenundervisning på universitetsnivå, 48931000 Programvara för utbildning, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72300000 Datatjänster, 72400000 Internettjänster, 48190000 Programvara för undervisning, 80000000 Undervisning och utbildning, 80300000 Högre utbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen