405271-2021 - ResultatSverige-Tingsryd: Kultur- och fritidstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kulturskola
Referensnummer: 21-010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av kulturkurser för barn och unga från f-klass till och med vårterminen man fyller 19 år inom ramen för kulturskolan enlig nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Kulturskolan ska tillhandahåller minst 100 kursplatser från avtalsstart och under hela avtalstiden.
Kommunen vänder sig till kulturföreningar, studieförbund, företag med flera som kan tillhandahålla kulturkursverksamhet inom flera kategorier så som: musik, teater, skapande verksamhet, film, media, performance, konst och slöjd samt övriga konstarter. Verksamheten ska möjliggöra för fler barn och unga att själva skapa och utöva kultur regelbundet på sin fritid.
Aktiviteterna ska vara efterfrågade och aktuella.
Kommunen upphandlar undervisning(ämneskurser) inom minst följande kategorier:
Musik
Teater
Bild/film
Fler kategorier kan bli aktuella om det erbjuds.
Avtal kommer att tecknas med 1 leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 98300000 Diverse tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen