Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Utrustning för invändig rengöring, smörjning och desinfektion av turbiner, depurering-, hand- och vinkelstycken för dentalt bruk.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kodSE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling avser ramavtal med en leverantör på utrustning för invändig rengöring, smörjning och desinfektion av turbiner, depurering-, hand- och vinkelstycken för dentalt bruk för leverans till Folktandvårdens klinker inom Region Örebro län. Upphandlingen omfattar även option på underhållsavtal efter garantitiden samt option på underhållsavtal på befintliga utrustningar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.