405365-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installationstjänster.
Referensnummer: 17/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Installationstjänsterna omfattar:
— ljud;
— ljus;
— bild;
— infrastruktur;
— IT/nätverksinstallationer;
— förberedelse inför installation;
— arbetsledning;
— anskaffande av ingående material.
Utöver själva installationsarbetet efterfrågar SVT:
— projektering och ritning;
— rivning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör, 31681410 Elmateriel, 45111100 Rivning, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314320 Installation av datakablar, 45315100 Eltekniska installationer, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen