405391-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Konsulttjänster för vägar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag Liljeholmsbroarna - Alternativstudie och fördjupad utredning av cykelalternativ
Referensnummer: T2018-03462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311210 Konsulttjänster för vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud avseende konsultuppdrag för ett utredningsuppdrag av Liljeholmsbroarna. Uppdraget omfattar två delar:
Del 1 – Alternativstudie: Olika förslag på broåtgärder ska utredas i en alternativstudie, dels kommer nya Liljeholmsbroar att utredas i befintligt och nytt läge, och dels kommer broreparationer av olika grad att utredas.
Del 2 – Fördjupad utredning av beslutat cykelalternativ.